Home / Past Winners

Past Winners

We are proud to announce the winners of our National Young Artists Competition

Congratulations to the 2016 winners of our National Young Artists Competition!

2016-Winners,-1.gif-save-for-web2016-Winners,-2-save-for-web2016-Winners,-3-save-for-web

Colleges Winds
First Place: Laura Pillman (University of North Texas)
Second Place: Robert Wakeley (University of Oregon)
Honorable Mention: Julian Bohorquez (Lamont School of Music at DU)

Robert Wakeley will perform in March if Laura Pillman is not able to make it.

College Piano
First Place: Brenda Miller (University of Puget Sound)
Honorable Mention: Anneliese Autry (Washington State University)

College Strings
First Place: Sarah Hall (Private Study- Arlington, WA)
Honorable Mention: Joseph Rebman (University of Cincinnati)
Honorable Mention: Sarah Harmsworth (University of Montana)

High School Instrumental
First Place: Yesong Sophie Lee (Heatherwood Middle School- Mill Creek, WA)
First Place: Edison Tsai (Portland State University- Tigard, OR))
Second Place: Evan Johanson (Roosevelt High School- Seattle, WA)
Second Place: Kayla Yagi-Bacon (Northshore Junior High- Bothell, WA)

Second Place winners in this category are invited to perform with the Symphony for our summer concert in August.

College Vocals
First Place: Sarah Cooper (Westminster Choir College)
Honorable Mention: Emily Skeen (Portland State University)

Professional Vocals
First Place: Tasha Koontz (San Diego, CA)
Second Place: Christina Pezzarossi (Boulder, CO)
Honorable Mention: Ibidunni Ojikutu (Blaine, WA)

Christina Pezzarossi will perform in March if Tasha Koontz is not able to make it.

 

Congratulations to the 2015 winners of our National Young Artists Competition!

2015-winners-12015-winners-22015-winners-32015-winners-42015-winners-5

High School

1st Place: Nathan Kim, piano (Newberg OR) and Adrian Steele, violin (Seattle, WA)
2nd Place: Bronwyn James, violin (Seattle WA)
Honorable Mention: Mary Bielle, cello (Calgary AL) and Takumi Taguchi, violin (Bellvue, WA)

College – Winds, Brass, & Percussion

1st Place: Mona Sangesland, flute UW
Honorable Mention: Michael Barnes, marimba Univ of Oklahoma and Hae Sol Hur, Clarinet Eastman School of Music

College – Piano

1st Place: Yuet Ka “Keri” Hui (USC)
2nd Place: Eva Schaumkell (USC)

College – Strings

1st Place: Thomas Cooper, violin (Oberlin Conservatory)
2nd Place Timothy Angel, violin (Univ of Texas)
Honorable Mention: Yue Qian, Violin (USC)

College – Vocals

1st Place: Meagan Seuber, soprano (Oklahoma City University)

Professional – Vocals

1st Place: Caitlin Cisler, soprano (Missoula, MT)

Top